سازه ال اس اف lsf چیست ؟

سازه ال اس اف 
سازه ال اس اف در واقع سازه سبک نورد شده که جنس آن از ورق گالوانیزه به ضخامت های مختلف می باشد که یکی از مدرن ترین روش های ساخت و ساز در دنیای امروز می باشد و می توان گفت سازه ال اس اف در ساخت ویلا در دنیا سهم بسیار زیادی دارد سازه سبک ال اس اف که در کشور ما صورت میگیرد بر گرفته از تکنولوژی حال حاظر کشور های پیشرفته می باشد و با توجه به این که کشور ما بر روی خط زلزله قرار دارد استفاده از این نوع سازه بسیار مورد اهمیت است

این سیستم در اکثر موارد با سقف سبکی که در اسکلت سازه اجرا میشود و در دهانه های که بار زیادی نداشته باشد و در مواردی که دهانه های سازه بسیار بلند تر باشد با استفاده از دیگر سازه ها به صورت ترکیبی می توان از دهانه های بلند استفاده گردد و این فقط برای سقف های صاف و بین طبقات می باشد در سقف های شیبدار این مشکل وجود ندارد.

 

ویژگی سازه پیش ساخته ال اس اف

ویژگی این سازه با توجه به رشد ساخت ویلا پیش ساخته از این سازه در دنیا و بخصوص در کشور ایران که ساخت ویلا و ساختمان در تمام نقاط کشور وجود دارد و دلیل اصلی استفادده از این سازه ها می توان به ویژگی های آن گفت به زبان ساده می توان این نوع سازه را به صورت زیر بیان کرد:

وزنی سبک اسکلت سازه و مقاومت زیاد ساختمان حدود 35 کیلوگرم در متر مربع ،

اجرای سریع ساخت ساختمان چه در اسکلت سازه و چه در دیگر متریال مصرفی ساختمان

مقاومت در برابر زلزله تا 8 ریشتر طبق تحقیقات بدست آمده و یکپارچه بود اسکلت سازه

عایق حرارتی و صوتی بالا با نصب عایق های مختلف در داخل دیوار نمای بیرون

عمر مفید و طولانی داراست ، قابل بازیافت و دور ریز مصالح کم

 

سازه فولادی سبک ال اس اف (LSF)

سازه فولادی سبک که به اختصار به آن سازه ال اس اف ( LSF) گفته می شود، یکی از سیستم های نوین ساختمانی است که برای اجرای ساختمان های با طبقات محدود که معمولا تا 4 طبقه می باشد استفاده می شود و از سیستم های مورد تایید مهندسان عمران در کشورهای توسعه یافته و مدرن می باشد. این سازه از ورق های فولادی نورد شده برای تامین پایداری ساختمان، صفحات و تخته های گچی به عنوان پوشش درونی و قطعات دیواره خارجی به عنوان نما تشکیل شده است. این سیستم توانایی ترکیب با سیستم های سازه ای دیگر را دارا می باشد. استفاده از این سیستم وزن سازه را تا پنجاه درصد کاهش می دهد و این بزرگترین امتیاز در برابر زلزله می باشد.

این سیستم در اکثر موارد با سقف سبک و به صورت موردی با انواع دیگر سقف اجرا می شود. تیرهای این نوع سقف های سبک، همانند استاد و تراک های دیوار ها است سقف نهایی معمولاً از نوع شیب دار و با استفاده از خرپاهای فلزی ساخته شده از ورق گالوانیزه نورد شده می باشد.

 

کاربرد های سازه ال اس اف lsf

ساخت ساختمان 4 طبقه - اضافه بنا و اشکوب بر روی ساختمان موجود

دفاتر و ساختمان های اداری و مسکونی

واحدهای نیمه صنعتی و سوله های کوچک ورزشی و کارگاه های تولیدی

احداث نیم طبقه در داخل بناها و سوله با ارتقاع زیاد

توسعه تعداد طبقات بر روي پشت بام ساختمان های موجود

بازسازی مناطق آسيب ‌ديده و اسكان دائم

اسكان نيمه موقت و تجهیز کارگاه برای کارگاه و ساختمان ها

احداث خانه ارزان قيمت با متریال پیش ساخته

احداث شهرک مسكونی جديد در تعداد بسیار بالا

ساخت و ساز در مناطق بد آب و هوایی و جغرافیایی و حمل نقل سخت مصالح

ویژگی ورق سازه ال اس اف

فولاد سازه ای رده ۲۳۰ تیپ H (ST230 H )

فولاد سازه ای رده ۳۴۰ تیپ H ( ST340 H)

فولاد سازه ای رده ۲۳۰ تیپ L ( ST230 L)

فولاد سازه ای رده ۳۴۰ تیپ L ( ST340 L)

 

استاندارد ها و آیین نامه های طراحی سازه ال اس اف

۱ـ در مناطق با خطر نسبی کم، متوسط و زیاد (مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران) استفاده از این سیستم سازه ای به عنوان قاب ساختمانی ساده به همراه دیوار برشی بتن آرمه حداکثر در پنج طبقه یا ارتفاع ۱۸ متر از ترازپایه بلا مانع است.

۲ـ استفاده از این سیستم در مناطق با خطر نسبی کم،متوسط و زیاد مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران تا حداکثر دو طبقه یا ارتفاع ۲۰/۷ متر از تراز پایه،با اجرای مهار بندی قطری بلا مانع است.

۳ـ بکارگیری این سیستم در مناطق لرزه خیز با خطر نسبی بسیار زیاد مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران مجاز نمی باشد.

۴ـ بکارگیری حداکثر دهانه ۵ متر و حداکثر ارتفاع ناخالص(با احتساب ضخامت سقف)۶۰/۳ متر برای هر طبقه در این سیستم مجاز می باشد.

۵ـ طراحی کلیه اجزاء و اتصالات بر اساس استاندارد AISI (American iron and steel institute)و طرح سازه ای و لرزه ای آن بر اساس آئین نامه های ۷ـ۲۰۰۵ASCE ، ۲۰۰۳ IBC و ویرایش های بعد از آن انجام گیرد. 

۶ـ کنترل سازه در مقابل بار باد بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران مبحث ششم و با در نظر گرفتن سیستم مقاوم در مقابل بار جانبی ناشی از زلزله انجام گردد.

۷ـ رعایت محدودیت حداکثر بار زنده و مرده به ترتیب ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع و۳۵۰ کیلوگرم بر متر مربع برای سقف ها الزامی است. 

۸ـ رعایت مشخصات فولاد سرد نورد شده بر اساس استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) الزامی است. 

۹ـ رعایت ضوابط آئین نامه ۰۵ـ۳۱۸ ACI و ویرایش های پس از آن برای طراحی دیوارهای برشی بتن آرمه الزامی است.

۱۰ـ تامین ضوابط دیافراگم صلب برای کلیه سقف ها الزامی است. 

۱۱ـ کلیه اتصالات اعضاء قائم به اعضاء‌ افقی می بایستی به گونه ای باشد که یکپارچگی اعضاء در ارتفاع سازه تامین گردد. 

۱۲ـ ضوابط مربوط به اجزاء اتصالی شامل پیچ خودکار،پیچ و مهره می بایستی مطابق آئین نامه AISC و استاندارد AISI تامین گردد. 

۱۳ـ در صورت استفاده از اتصالات جوشی ، رعایت ضوابط و مقررات مربوط به جوشکاری اعضاء سرد نورد شده مطابق استاندارد AISI وآئین نامه های AWS و AISC الزامی است.

۱۴ـ سقف سازه ای این سیستم متشکل از تیرچه فلزی و دال بتن آرمه فوقانی به صورت مقطع مرکب می باشد که می بایستی بر مبنای ضوابط مقاطع مرکب مطابق آئین نهمه AISC و دال های بتن آرمه بر مبنای آئین نامهACI تامین گردد.

۱۵ـ بکارگیری مصالح بنائی خارجی و داخلی مجاز نمی باشد. حداکثر وزن متر مربع سطح دیوار تمام شده در جدا کننده های داخلی نبایستی بیشتر از ۵۰ کیلو گرم بر متر مربع و در دیوارهای خارجی نبایستی بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مربع باشد.

۱۶ـ لازم است تمهیدات لازم جهت عدم مشارکت پانل های غیر باربر و جدا کننده ها در سختی جانبی سازه صورت پذیرد. 

۱۷ـ لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد. 

۱۸ – کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام ،خوردگی ، زیست محیطی و غیره می بایستی بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید بکار گرفته شود در غیر این صورت اخذ تاییدیه فنی در این خصوص از مراجع ذیصلاح الزامی است . 

۱۹ – الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان رعایت گردد . 

۲۰ – در صورتی که عایق حرارتی به صورت پر کننده اجرا شود ، باید نوع و ضخامت عایق ، مقاومت حرارتی مورد نیاز را تامین نماید . 

۲۱ – چنانچه مجموعه دستورالعمل و یا آیین نامه در خصوص این سیستم توسط این مرکز انتشار یابد ، شرکت های تولید کننده ، کارفرمایان ، مشاوران و پیمانکاران ملزم به رعایت آن می باشد .

 

طول عمر سازه ال اس اف

ساخت ساختمان با مصالح سنتی چیزی حدود 20 سال عمر مفید این ساختمان ها می باشد اما در روش سازه ال اس اف عمر مفید این سازه حدود 60 سال می باشد این به دلیل سبکی اسکلت سازه و متریال های مصرفی در این ساختمان ها می باشد. برسی صحت این حرف نه بر اساس تجربه میباشد بلکه بر اساس تحقیقاتی که در کشور های پیشرفته که از این سازه استفاده کرده و خود تولید کننده این سازه می باشند است.