خانه پیش ساخته

 

خانه پیش ساخته به توجه به افزایش روز افزون نیاز به مسکن  و عواملی چوب بلایای طبیعی همچوی سیل و طوفان و زلزله و ...

 

تخریب محیط زیست ساخت خانه های پیش ساخته نیازمند تحول عظیمی بود که نیاز های مسکن برطرف کرده شروع خانه پيش ساخته سبک را حدود 34 سال پيش يک آمريكايی ابداع كرد. مرحله اجرایی شدن آن 5 تا 6 سال به طول کشید.

 

 

در این بین شركت تولید خانه پیش ساخته كه در دنيا اين تكنولوژی را به كار مي گيرند، شركت E.V.G اتريش و شركت های 3D Panel و RAM در آمريكا بودند که با رشد سریع این تکنولوژلی  سرتاسر دنیا از خانه پیش ساخته سبک استفاده میکنند که می توان به کشور های ترکیه  ژاپن  روسیه  چین  و ایران و ... اشاره کرد

 

ساخت خانه پیش ساخته  در شروع کار به این شکل نبود اما با گذر زمان به این نوع سازه سبک و پیشرفته رسیدن حال نگاهی به سازه پیش ساخته در شروع کار می کنیم  

ابتدا صنايع اروپايي به تكنولوژی سازه های پيش ساخته سبک به خاطر مشكلاتی بود كه در ساير تكنولوژی های پيش ساخته وجود داشت. به طور مثال تكنولوژی Large Panel با وجود سرعت بالا و كارخانه ای بودن آن، با مشكل ضعف اتصالات روبروست و همچنين وزن سنگين ساختمان يک معضل جدي در اين تكنولوژي به شمار مي رود.

 

از مشکلات این نوع سازه حمل ونقل قطعات سنگين بتونی، اين فرآيندها را دشوار مي كند. در زلزله ای كه چند سال پيش در تركيه اتفاق افتاد، ساختمان هاي زيادی كه در آنها از تكنولوژی Large Panel استفاده شده بود به دليل ضعف اتصالات تخريب شدند.

 

در تكنولوژی سازه های پيش ساخته سبک، اتصالات به صورت يكپارچه است (ديوار به ديوار، سقف به ديوار و ديوار به پي). بر خلاف روش Large Panel كه اتصالات به صورت كام و زبانه است

 

 خانه پیش ساخته LSF 

 

 

 

روش سازه LSF  :

در روش سازه های پيش ساخته سبک، اتصالات به صورت نقطه ای است و به جای اينكه ابتدا قطعات سنگين بتن در كارخانه ساخته شده و بعد به هم متصل شوند، ابتدا سازه به صورت شبكه های ميلگردی كه بين آنها(بين دو شبكه ميلگرد) يك لايه فوم پلي استايرن قرار مي گيرد ساخته می شود و پانل های سبک در محل احداث ساختمان به فنداسيون جوش داده مي شود و همچنين ديوارها و سقف به هم جوش داده مي شوند و ساختمان با پانل های سبک برپا مي شود.

حال نگاهی به سازه پیش ساخته ال اس اف که با استفاده از تکنولوژی FRAMCAD  بر حسب نوع پلان معماری و اقلیم آب هوایی و تعداد طبقات و متریال مصرفی و ..... طراحی می شود سازه گالوانیزه ال اس اف که به اختصار light stell frame  گفته می شود به مفهوم سازه فولادی سرد نورد شده است این سیستم ساختمانی دارای تاییده از مرکز تحقیقات مسکن شهر سازی و تاییده ASIS  امریکا بوده و به عنوان تکنولوژی نوین در صنعت ساختمان سازی

 

 خانه پیش ساخته LSF 

 

 

کاربد های سازه ال اس اف  :

ساختمان هاي چند واحدي

دفاتر و ساختمان هاي تجاري کوچک

ساختمان هاي ورزشی و آموزشی

سوله نیمه صنعتی

احداث نیم طبقه داخل سوله وسالن بزرگ

اضافه طبقات بر روي پشت بام ساختمان هاي موجود

سازه پیش ساخته برای سرویس و نمازخانه

بازسازي مناطق آسيب‌ديده از بلاياي طبيعي (زلزله، سيل، طوفان، رانش زمين و …) از نقطه نظر اسكان دائم

اسكان نيمه موقت آسيب‌ديدگان از بلاياي طبيعي (با توجه به سرعت احداث و هزينه پايين)

احداث مسكن كوچك و ارزان قيمت براي جوانان

احداث شهركهاي مسكوني

 

 

 

خانه پیش ساخته LSF 

 

ويژگي های  خانه پيش ساخته ال اس اف

 

الف) مقاومت در برابر زلزله

در مناطق زلزله خيز مانند ايران، يكي از پارامترهای مهم در ساختمان سازی كاهش وزن ساختمان است. چرا كه نيروهای زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقيم دارد. بنابراين تكنولوژي انتخاب شده بايد دارای جهت گيري كاهش وزن باشد. بر خلاف شيوه سازه های پيش ساخته سبک در ساير سيستم های پيش ساخته ديگر، اتصالاتشان اكثراً به صورت مفصلی و لولايي است و داراي وزن سنگين هستند.

 

تنها در اين روش است كه با اتصال نقطه به نقطه اعضا مي توان نيروهاي ساختمان 4 طبقه را در طبقه همكف تحمل كرد. وزن نهايی ساختمان با اين روش، نسبت به روش های پيش ساخته ديگر و همچنين ساختمان های بتنی، 25 درصد كاهش مي يابد؛ يعني در هنگام زلزله 25 درصد نيروي كمتر به ساختمان وارد مي شود. امروزه سبک سازی ساختمان يكی از شعارهای اصلی در صنعت مسكن است.

 

ب) انعطاف پذيری در توليد سازه LSF

مسأله مهم ديگر در صنعت ساختمان حفظ ملاك های فرهنگي و جلوه هاي معماري اسلامي و ايراني در طراحي و نماسازي ساختمان هاست. انحناهای موجود در گنبدهای مساجد، نقش و نگارهای ايرانی و اسليمی و ساير موارد از نشانه های معماری اسلامی و ايرانی است كه در روش سازه های پيش ساخته سبک مي توان آنها را حفظ كرد.

 

چرا كه مي توان پانل های سبک مورد استفاده را به هر طرح دلخواه درآورد و پس از نصب آنها در محل خود، بتن پاشي روي آنها انجام داد. روش سازه های پيش ساخته سبک، حتي ساخت گنبدهاي بزرگ را كه به دليل زيادی وزن، دشوار است آسان تر می كند چرا كه در اين روش وزن سازه ها بسيار كاهش می يابد در حالي كه مقاومت و استحكام آنها بالاتر می رود.

ج) ايمني در ساختمان

 

بحث ايمنی، از مهمترين مسائل صنعت ساختمان است چرا كه با سلامتی انسان ها سر و كار دارد. در ساختمان های سنتی چون ستونها و اسكلت فلزی، قسمت اعظم بار ساختمان را تحمل مي كنند. با كنار رفتن يک تير يا ستون، كل ساختمان به طور ناگهانی فرو مي ريزد. در روش سازه های پيش ساخته سبک چون به جای استفاده از اسكلت فلزی، از سازه گالوانیزه كه در تمام سطوح ديوارها توزيع شده اند استفاده مي شود، فروريزی ناگهانی پيش نمي آيد. چرا كه اتصالات و مواضع تحمل بار به صورت يكپارچه در تمام ساختمان وجود دارند.

 

د)  صرفه جويی های در مصالح

 

با توجه به دور ریز بودن مصالح و استفاده از مصالح پیش ساخته و کثیف کاری در ساختمان از به حدر رفتن مصالح و اسیب رساندن به محیط زیست جلوگیری می شود. در زير به مزايای ناشی از كاربرد تكنولوژی سازه های پيش ساخته سبک در صنعت ساختمان اشاره مي شود:

از محدوديت های روش سازه های پيش ساخته سبک آن است كه فعلاً اين روش تنها تا 4 طبقه در كشور قابل انجام است. البته در دنيا تا 8 طبقه نيز از آن استفاده شده است.

 

 

 خانه پیش ساخته LSF 

 

 

مزایای خانه پیش ساخته سبک

 

1       كاهش متوسط ميزان كاربرد ميلگرد فولاد از38 كيلوگرم به 34 كيلوگرم در روش ال اس اف

2       كاهش استفاده از سيمان در هزينه های تمام شده ساختمان

 3      ده درصد كاهش در هزينه تمام شده ساختمان

4       كاهش وزن ساختمان

5       كاهش زمان برگشت سرمايه از حدود 2 سال به 6 ماه در روش سازه های پيش ساخته سبک

6       كاهش ضايعات مواد اوليه و استفاده بهتر از منابع ملي

7       صرفه جويی در مصرف انرژی (به دليل عايق بودن ديوارها، ناشي از كاربرد پل استايرن)

8       افزايش عمر ساختمان و افزايش استحكام آن

9       ايمني بيشتر ساختمان در برابر زلزله

 10      كاهش ميزان آلودگي های صوتي محيط

 

 

 خانه پیش ساخته LSF 

 

 

 

 

جهت کسب اطلاع از قیمت سازه تماس بگیرید 

  

تلفن تماس : 46030338      مدیر فروش : 6654526-0912

 

 

مطالب پر بازدید  

 


 

سازه پیش ساخته ال اس اف         

طراحی و تولید سازه        LSF

قیمت هر متر مربع سازه پیش ساخته           LSF

نمونه پروژه ویلا سازی با سازه LSF