ویلای چوبی

 

چرا ساخت خانه چوبی پیش ساخته

خانه های بیشتر کشور های اروپایی از چوب ساخته می شوند هنوز متوجه نشده اید؟ جای تعجب آور نیست زیرا ممکن است یک خانه چوبی فوراً قابل تشخیص نباشد برعکس بسیاری از خانه های چوبی قاب پایه خود را از جنس مصالح ساختمانی قابل تجدیدپذیر در پشت نمای گچ یا پانل های خورشیدی پنهان می کنند. اما در هسته اصلی آنها بسیاری از خانه های مدرن نیز از قدیمی ترین مصالح ساختمانی جهان ساخته شده اند.

بیشتر خانه های چوبی به اصطلاح پیش ساخته هستند. این بدان معنی است که آنها بدون در نظر گرفتن آب و هوا در کارخانه ها پیش ساخته هستند و به عنوان واحدهای بزرگ به محل ساخت و ساز منتقل می شوند. در سایت این عناصر دیواری جداگانه برای ساخت خانه در طی یک یا دو روز ترکیب شده اند.

قطعات خانه ای که وزن آنها تن است توسط جرثقیل به مکان های خود در انبار یا تخته سنگ فرش شده منتقل می شوند جایی که تیم ساخت و ساز آنها را جمع می کند پیش ساخته معمولاً با ابزار و ماشین آلات با دقت بالا انجام می شود گروه تسکو سازه قادر است خانه های پیش ساخته با کیفیت بالایی را ارائه دهند. همچنین می توانند این موضوع را با گواهینامه ها ثابت کنند. این واقعیت که خانه های پیش ساخته بسیار محبوب هستند

 

اما چرا خانه های چوبی روز به روز محبوب تر می شوند؟ یک دلیل خود ماده است چوب بسیار مقاوم و بادوام است و وزن آن نسبتاً کمی است به همین دلیل اغلب ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله اغلب از چوب ساخته می شوند. علاوه بر این چوب جدید به طور منظم در طبیعت تولید می شود رشد می کند به خصوص هنگامی که از جنگل های با مدیریت پایدار است که در اروپا استاندارد است. درختان به دی اکسید کربن متصل می شوند که این امر تأثیر مثبتی بر آب و هوا دارد. چوب به دلیل هدایت حرارتی پایین ، ماده ای است که باعث می شود ساختمان هایی به ویژه با انرژی کارآمد شوند. این یک مزیت بزرگ با توجه به مقررات سخت گیرانه ساختمان در مورد بهره وری انرژی است.

مهم نیست که به دلیل مصالح ساختمانی ، صنعت ساختمان پیش ساخته وقتی نوبت به کارآیی انرژی در حوزه ساخت خانه می پردازد به ویژه نوآوری تلقی می شود. خانه هایی به علاوه انرژی که انرژی بیشتری نسبت به ساکنانشان تأمین می کنند به راحتی از چوب ساخته می شوند. مزیت دیگری که از نظر پایداری و حفاظت از محیط زیست به دست می آورد این است که یک خانه چوبی که بدون فویل و مواد مصنوعی ساخته شده باشد می تواند تخریب شود و پس از آن به طور کامل قابل بازیافت باشد.

 

علاوه بر این بسیاری از ساکنان خانه های چوبی مایل به تعویض آب و هوای دلپذیر اتاق نیستند که این آسایش ویژه را برای هر چیز دیگری فراهم می کند. چوب بدون درمان توانایی جذب رطوبت هوا و دفع آن بعداً را دارد. به این ترتیب مصالح ساختمانی در تنظیم رطوبت اتاق کمک می کند. چوب یک محاصره کننده واقعی است زیرا آب و هوای سالمی را برای زندگی ایجاد می کند ، وقتی صرفه جویی در مصرف انرژی است سازگار با محیط زیست و کمک کننده است.

 

با این حال  همه خانه های چوبی به طور یکسان نیستند در طی قرن ها  تکنیک های مختلف ساختمانی توسعه یافته است در ساخت قاب چوبی دیوارهایی از گلدان های چوبی تکیه گاه ساخته شده است. تابلوها به معنای فضای بین الوار است که قبلاً از آجر یا خاک رس پر شده بود. این اصل مشابه روشی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد به جز این که پانل ها با عایق کارآمد پر شده و با تخته یا شیشه پوشیده شده اند.

درساخت و ساز پایه ای از ستون های عمودی بیش از یک طبقه دراز می شود چوب افقی و شیب دار ساخت و ساز را متصل می کند. برای این نوع ساخت و سازهای چوبی اغلب از اصطلاح "ساخت قاب" استفاده می شود. سطح پیش ساخته به طور کلی پایین تر از ساخت پانل های چوبی است که برای ساخت خانه های پیش ساخته استاندارد استفاده می شود هنگام استفاده از این روش ساخت اولیه چوب از دو طرف با مواد چوبی یا گچ تخته ای تخته می شود.

 

شکاف ها با عایق بسیار کارآمد پر شده است سرانجام  خانه از این پنل های خودی مونتاژ می شود خانه log به عنوان خانه چوبی نهایی محسوب می شود. به طور سنتی از تخته های گرد ضخیم تشکیل شده است که روی یکدیگر قرار می گیرند و دیوارهای خانه را تشکیل می دهند. با این حال خانه های log نیز وجود دارند که با تیرهای مربع تنظیم شده اند. دیوارهای ورود به سیستم از چوبهای انبوه امروزه هنوز هم در ساختمانهای جدید مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این دیوارها به منظور تحقق الزامات دستورالعمل صرفه جویی در مصرف انرژی بصورت بسیار متراکم و بدون استقرار در کارخانه ساخته می شوند.

 

 

مزایا و هزینه ساخت ویلای چوبی

مزایای خانه های چوبی فناوری برای تولید خانه های پیش ساخته چوبی حاکی از ساخت آنها از مواد طبیعی است که بسیاری از دانشمندان راهی برای زندگی نزدیک به طبیعت می کنند که به نوبه خود منجر به طولانی شدن عمر می شود. مصالح ساختمانی خانه های پیش ساخته ، چوبی ، شیشه ای و سنگی گیبس گرفته شده از طبیعت. علاوه بر این ، این خانه های پیش ساخته مزایای دیگری دارند:

کاهش وزن ساختمان

خانه های پیش ساخته وزن کمتری دارند که به نوبه خود هزینه ریختن پایه و اساس را کاهش می دهد و امکان قرار دادن خانه های پیش ساخته در مناطقی با آب زیرزمینی را فراهم می کند که این نشان دهنده استحکام و پایداری بیشتر خانه های پیش ساخته در برابر زلزله زدگان است. ساخت خانه های پیش ساخته 5 تا 10 برابر سریعتر از زمان مورد نیاز برای ساخت خانه محکم است.

عایق بودن خانه چوبی

ساخت خانه های پیش ساخته خشک است بنابراین لازم نیست از 3 تا 12 ماه صبر کنید تا خشک شدن گچ در داخل محوطه مانند خانه های یکپارچه منتظر بماند. به دلیل عایق بودن در دیوارهای این خانه های پیش ساخته هزینه های گرمایشی کمتر است. تخمین زده می شود که اگر دیواری از خانه های پیش ساخته با ضخامت 15 سانتی متر باشد این مربوط به دیوار آجری 30 سانتی متر است. دیوارهای این نوع خانه های پیش ساخته همان استحکام یکپارچه است.

سرعت اجرای بالا ساخت خانه چوبی

برخی از تولید کنندگان خانه چوبی می توانند ظرف 7 روز یک خانه چوبی 100 متر مربع را در محل احداث کنند. تصور کنید که برای تعطیلات دو هفته ای به فلوریدا آمده اید بازگشت به خانه برای کشف یک ساختمان جدید در باغ همسایگان شما به وجود آمده است

در مقایسه با آجر ، سنگ یا بتن ، ساختمانهای چوب مطمئناً باعث صرفه جویی در وقت و ذاتاً با پس انداز کار می شوند. این امر به ویژه در شرایط آب و هوایی شدید مانند باران شدید برف و یخبندان  جایی که ساخت چوب بدون مانع ادامه دارد قابل استفاده است. همچنین از یکی از دوستان سازنده من گفته است که برنامه های سازه های چوبی نسبت به آجر ، بتون و یا استفاده از قاب های فلزی آسان تر است.

خانه های چوبی قاب اصلاحات را در طی مراحل ساخت و بعد از آن امکان پذیر می سازند و این به دلیل سهولت تطبیق پذیری و مقرون به صرفه بودن است که آن را به یک انتخاب محبوب و ارزان تبدیل می کند. خانه های بتونی عایق بندی شده می توانند پرهزینه ، دردسر ساز و وقت گیر برای تغییر ساخت و ساز باشند.

 

ساختمان های پیش ساخته به این معنی است که آنها در سایت انجام می دهند و برای دوره های بسیار کوتاه و بدون مواد اضافی نصب می شوند توسعه سریع به هیچ وجه بر کیفیت تأثیر نمی گذارد ما توانایی حمل انواع راه حل های معماری را داریم.

 

واقعیت: برای هر مترمکعب از چوب که در ساخت و سازها استفاده می شود 0.8 تن از انتشار کربن ذخیره می شود بنابراین اگر خانه ای از 20 متر مکعب چوب استفاده کند  16 کربن صرفه جویی می شود. در این زمینه  16 تن کربن همان مقدار کربن است که با رانندگی 90 هزار کیلومتر (به عنوان یک تخمین بسیار نفت خام) تولید می شود. استفاده از چوب در ساخت و ساز چه ساخت و ساز کاملاً فقط قاب چوبی باشد ، چه تأثیری در تغییرات آب و هوا دارد.

 

بیشتر کشورهای غربی متشکل از قوانینی هستند که حداقل برای هر درخت قطع شده باید یک درخت کاشته شود این قابل توجه است زیرا به این معنی است که چوب بیشتری در کره زمین وجود دارد و این به معنی جذب کربن بیشتر است. بگذارید پرده های ما را مورد استفاده قرار ندهیم جنگل زدایی یک واقعیت ناراحت کننده و ناراحت کننده است ، بنابراین مطمئن شوید که منبع چوب شما مشکوک نیست.

 

درختان بالغ در واقع از کربن کمتری نسبت به درختان جوانتر و سریعتر استفاده می کنند بنابراین می تواند در جنگ با تغییر آب و هوا برای قطع درختان بزرگتر استفاده از آنها در ساخت و ساز و کاشت درختان جدید کربن در محل خود مفید باشد.

 

ساختمان های چوبی بسیار سبک تر هستند و به بسترهای کم هزینه منتهی می شوند و باعث می شوند در مقابل زلزله مقاوم تر شوند. آنها عایق بسیار خوبی دارند و این به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی قابل توجهی برای گرم شدن در زمستان و تابستان در تابستان است با استفاده از این نوع ساخت و ساز برای جلوگیری از فرآیندهای مرطوب که عامل اصلی رطوبت در ساخت و سازهای جامد است. نکته آخر اینکه قیمت پایین در همان سطح کمال و تجمل و لوکس بودن  صرفه جویی در فضا و آسان a را نشان می دهد

ویژگی های چوب

مقاومت بالا سازه های چوبی در برابر زلزله

ضد آب و پوسیدگی

عایق حرارتی و صوتی بالا

قابل بازیافت و دوستار محیط زیست

طراحی زیبا و منحصر به فردی دارد

 

 انواع چوب برای ساخت ویلا

الوار درخت

در زمان‌ های گذشته به وسیلهٔ اره‌های دستی درخت‌ها را می‌بریدند اما امروزه برای انداختن درخت از اره‌های برقی یا ماشین‌های بزرگی استفاده می‌شود که می‌توانند در چند ثانیه یک درخت را بیندازند و پوست تنهٔ آن را بکنند. در بعضی کشورها تنه‌های درخت را به نزدیک‌ترین رودخانه می‌اندازند و به کمک جریان آب به کارگاه چوب بری می‌رسانند، ولی بخش عمدهٔ الوار با کامیون‌های مخصوص یا با قطار حمل می‌شود.

• وزن مخصوص چوب، بستگی به مقدار خلل و فرج و میزان رطوبت همراه آن دارد و معمولاً در رطوبت ۱۵ درصد محاسبه می‌شود. چوب سنگین تر معمولاً مقاوم تر است و بار بیشتری را تحمل می‌کند.

•  رطوبت چوب، مقدار آبی است که در واحد وزن چوب وجود دارد. رطوبت چوب بر روی خواص فیزیکی چوب اثر زیادی می‌گذارد.

•  هدایت حرارت در چوب، چوب به دلیل کم بودن قابلیت هدایت حرارتی برای ساختن عایقهای حرارتی مناسب است.

• تغییر ابعاد بر اثر حرارت:ازدیاد حرارت، معمولاً حجم را کمی زیاد می‌کند و مقدار رطوبت را کاهش می‌دهد و باعث کاهش جرم حجمی می‌شود. ضریب انبساط حرارتی چوب در جهت طولی حدود ۱۸ درصد جهت شعاعی و مماسی است.

•  گرمای ویژهٔ چوب:گرمای ویژهٔ چوب خیلی زیاد است و وقتی در کنار هدایت حرارتی ناچیز آن قرار می‌گیرد باعث به وجود آمدن ویژگی‌های مناسب در چوب می‌شود. برای مثال سطوح چوب در برابر خورشید و تابش آن بر خلاف فلزات سوزاننده نیست و در محیط‌های بسیار سرد نیز یخ نمی‌زند.

•  جذب و تخفیف صدا:چوب‌های سبک، صداهارا بهتر جذب می‌کنند. هر چه سطح چوب نا منظم تر و مرطوب تر باشد، خاصیت عایق بودن آن در برابر صدا بیشتر است.

 

خواص مکانیکی چوب

•  سختی چوب: این ویزگی در کیفیت کار با آن ونیز مصارفی نظیر پارکت که پیوسته تحت تأثیر سایش هستند مهم است. چوب‌های نرم بیشتر مصرف درودگری دارند.

•  تاب فشاری، به خاطر ساختمان ناهمگن چوب در جهات و اندازه‌های مختلف، متفاوت است. چوب در جهت الیاف تاب فشاری زیادی دارد ولی بر اثر وارد آوردن نیروی خیلی زیاد تغییر شکل می‌دهد.

• مقاومت خمشی:چوب تحت تأثیر خمش به طور محسوسی تغییر شکل می‌دهد. اگر نیروی وارد شده بیش از تاب خمشی باشد باعث از هم گسیختگی الیاف می‌شود.

•  تاب ضربه‌ای:چون چوب مرطوب انعطاف‌پذیر تر است، مقاومت آن در برابر ضربه بیشتر است. به طور کلی هرچه چوب متخلخل تر باشد، تاب ضربه‌ای آن کمتر است.

•  دوام چوب:چوب جسم بادوامی نیست؛ و به وسیله حشرات و قارچها فرسوده می‌شود. البته چوب‌های متراکم تر، مقاوم تر اند و می‌توان با روش‌هایی تراکم چوب را افزایش داد.

 

خواص شیمیایی

•  اثر هوا، اکسیژن و آب بر سلولز:هوای خشک در حرارت عادی بر روی سلولز اثر نمی‌کند.. مواد اکسید کننده نیز در صورت رقیق بودن بر روی سلولز اثر ندارند ولی چنانچه غلیظ باشند مولکول سلولز را تحت تأثیر شیمیایی قرار می‌دهند.

•  اثر حرارت:سلولز در درجه حرارت ۱۵۰ درجه سانتی گراد تغییر رنگ می‌دهد و در ۳۰۰ درجه سانتی گراد تجزیه می‌شود.

• اثر اسیدها:اغلب اسیدهای معدنی و آلی تنها چنانچه غلیظ باشند بر سلولز موثرند.

• اثر قلیاها:به طور کلی قلیاها در حالت رقیق بر سلولز اثری ندارند ولی سود غلیظ بر سلولز اثر می‌کند و از این طریق مواد مختلفی به دست می‌آید که در صنایع تهیه ابریشم مصنوعی کاربرد دارند.

 

خواص کاربردی

•  یکی از مصالحی است که قابل تجدید است و در صورت وجود مدیریت صحیح هیچوقت تمام نمی‌شود.

•  در صنایع و موارد گسترده و گوناگونی مانند: کشتی سازی، هواپیما سازی، کاغذ سازی، ابریشم و چرم مصنوعی، ساخت ابزار موسیقی و غیره کاربرد دارد.

•  چوب در تزیینات داخلی و خارجی به عنوان یکی از بهترین و زیباترین مصالح طبیعی، به طراحان کمک شایانی می‌کند.

•  قطعات چوب به راحتی به هم چفت می‌شوند و توسط میخ و پیچ، چسب یا با اتصالات ساده جوبی مانند کام و زبانه و دم چلچله به همدیگر متصل می‌شوند.

شکل ظاهری چوب

چوب در حالت اولیه فقط تسطیح می‌شود، سرشاخهها و گرههای برجسته آن گرفته می‌شود. چوبهای گرد در طول و قطرها، متفاوت بوده که نوع قطور آن برای ستونها و تیرهای باربر مصرف می‌گردد. از چوبها با قطر کمتر برای چوبهای وادار و توفال و لپه و نظایر آن مصرف می‌شود. این چوبها معمولاً از درختهای تبریزی، شمشاد، بید، ممرز، راش و غیره تهیه می‌گردد.

الوار

در قدیم چوبهای گرد به وسیله اره دو سر بلند که طول آن در حدود ۱٫۵ متر و تیغه آن در ناحیه دسته ۱۰ و در وسط ۱۵ سانتیمتر بود به وسیله دو کارگر بریده می‌شود، ولی امروزه عمل برش توسط اره‌های برقی دستی و اره‌های دستگاهی انجام می‌گردد و معمولاً برش هر ردیف به ضخامتهای دلخواه برای کارهای نجاری تهیه می‌شود. چنانچه الوار به وسیله برشهای شعاعی از گرد بینه تهیه شود از جهت مقاومت و همگن بودن اصولی تر خواهد بود. الوار از چوبهای نرم یا از چوبهای مقاوم با مقطع مربع یا ابعاد متغیر ۴۰*۴۰ سانتیمتر یا کمتر یا بیشتر نسبت به قطر درخت، از کناره‌های گرد بینه برش شده و بعداً الوار غوله به وجود می‌آید.

الوار تبری

الوار تبری بیشتر از چوبهایی است که دارای ترک عمیقی باشد که به اصطلاح تبرداران لاپ یا لاش گفته می‌شود و به وسیله تبرزنی و اهرم کردن در ترک گرد بینه اصطلاحاً لاپه می‌شود و با تبر تیز تسطیح شده و جهت کارهای متفرقه خصوصاً تراورس استفاده می‌شود. تراورس ریلهای راه آهن در طولهای مختلف کوچک، بزرگ و متوسط تهیه می‌شود .

چهار تراش

به طوری که اشاره شد از خانواده برشهای چهارسوک می‌باشد که در ابعاد ۸ تا ۱۲ سانتیمتر یا نسبت به عرض الوار برش می‌شود و جهت کلاف کشی در ساختمانهای چوبی و پوششهای آنها، در اسکلت خرپاسازی شیروانی، پلها زیر قالبهای کفراژ و ستونها و نعل کفها به نام نعل بندی در ساختمانهای چوبی ایوان دار مصرف می‌گردد.

تخت لت

از چوبهای مدور که ترک برداشته و مانند کتاب باز شده و در دو قطر نامساوی می‌باشد و اصطلاحاً به شکل دم کاردی یا دو دم در طول تقریبی تا ۱٫۵ متر و عرض بین ۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر تهیه می‌شود. این تخته‌ها از نشست دم کاردی یکدیگر به حالت سفال ریزی بر سطح اسکلت و شیبهای خارجی خانه‌های روستایی و کلبه و آشیانههای جنگلی مصرف داشته و بیشتر در شمال ایران استفاده می‌شود. تخته‌های لت اکثراً از چوبهای مقاوم به خصوص بلوط می‌باشد.

تخته یاشیکی

این تخته معمولاً از چوبهای ملایم و نرم که میخ در آنها نشست داشته باشد و از قطعات گردبینه در ارتفاع و عرض لازم و به ضخامت ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر برش می‌شود. چنانچه قطعه گردبینه بزرگ باشد ابتدا به صورت دوبینه درآمده و سپس هر بینه با برشهایی به صورت ورق به شکل تخته درآمده و در بسیاری از کارها مصرف می‌شود. توجه ۱: کناره‌های تخته درآمده وسیله برش یک عرض می‌گردد. توجه ۲: چنانچه گردبینه به چهارسوک تبدیل شود و سپس از آن تخته تهیه گردد کاری اصولی انجام شده است.

 

مصرف چوب در صنعت

به طور کلی از چوب در قدیم به عنوان تیرها جهت کلاف بندیهای مقاوم در قوسهای پاتوپا و طاقها و کلاف بندی در تیغه‌های خشخاشی گنبدها که کارایی شناژ کلاف کننده را دارد، استفاده شده است. همچنین در ساختمانهای شهری و روستایی به عنوان تیرهای پوشش و ستونهای باربر از آن نهایت بهره‌گیری می‌شود. از تیرهای یکنواخت با قطر بین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر برای اسکلت و کلاف بندی تله بستها برای دیوارسازیها بهره برده می‌شود. از تیرهای بلند و قطور برای تیرهای تلگراف و تلفن بین راه‌ها و انتقال نیرو استفاده می‌شود.

همچنین از چوبهای مقاوم و سخت به نام تیرهای تونلی در ارتفاع ۱٫۵ تا ۳ متر و به قطر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر جهت شمع بندی در تونل های معدن زغال سنگ نهایت استفاده می‌شود. چوب بجز در ساختمان های قدیمی و امروزی در بسیاری از صنایع دیگر از جمله صنایع چاپ، ارابه سازی، مبل سازی، نجاری، قالب کفاشی، کلاف و قاب سازی ماشین و واگن سازی قطار و بسیاری از صنایع دیگر خصوصاً در صنعت مادر قالب سازی مصرف فراوان دارد. امروزه فراورده‌های بسیاری مانند انواع فیبرهای فشرده، فرمیکاهای الوان استخوانی، نئوپان و تخته‌های نسوز و تخته‌های سه لایی و پنج لاییها و بسیاری دیگر در سیستمهای ماشینی تهیه و در کارهای ساختمانی و درودگری مصرف می‌گردد.