ال اس اف

معرفي سيستم قاب فولادي سبکدر اين روش، ساخت سازه با استفاده از مقاطع سرد نورد شده (Cold form) که از جنس آهن گالوانيزه مي باشد،

 

ابتدا مقاطع مورد نياز جهت ستونها (Stud) و تيرها و باد بندها و ساير اعضاي فرعي مطابق با يکي از آيين نامه هاي معتبر داخلي يا بين المللي همانند (AISI) تعيين مي گردد، سپس مقطع مورد نياز به معادل آن براساس Cold form تبديل شده و ابعاد آن جهت ساخت به واحد توليد داده مي شود.

-سیستم سازه های فولادی سبك (LSF) یكی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است كه امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازه¬ای فولادی سبك، مقاطع فولادی جدار نازك (LGS) میباشد. مقاطع فولادی جدار نازك، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای می باشند كه با استفاده از ورقهای فولادی نازك و با استفاده از روش Roll Forming شكل دهی میشوند. داشتن ضخامت یكنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش  Roll Forming برای ساخت آنهاست كه باعث میگردد، تولید مقاطع در حجم بسیار بالا و با كیفیت مناسب و یكنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی جدار نازك، سبك بوده و به راحتی قابل حمل میباشند.
 
بخشهای مختلف ساختمان را به راحتی می تواند با این مقاطع مونتاژ نمود.

این عوامل باعث میگردد كه عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد
 
قاب فـولادی این سیـستـم، مطابـق با آييـن نامـه های  519، 2800  و مبـحـث شـشـم مقررات ملی ساختمان بارهای وارد بر ساختمان) ايـران بارگذاری، توسط نرم افزاری کامپيـوتری مختلف آناليـز و مطابق با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمانهای فولادی) و آيين نامه AISI (فولاد نورد سرد آمريکا) طراحی و ساخته می شود. اين قاب باربر قادر است کليه نيروهای مرده و زنده و نيروهای جانبی وارده به ساختمان يعنی باد و زلزله را کاملا تحمل کند.
 
در اين روش مراحل کار ساخت سازه طبق نقشه هاي اسمبلي در کارخانه بـه کمک ماشين آلات تمـام اتـوماتيک صــورت مـي گـيرد، به دليل استفاده از روش هاي توليد صنعتي ساختمان دقت ساخت مقاطع و سوراخکاري بسيار زياد و زمان ساخت کوتاه بوده و اين عمل سبب مي شود رکود سرمايه کاهش يافته و در بازگشت سرمايه تسريع شود.


پس از این مرحله ساخـت قاب فولادی فوق الذکر و کنتـرل کيفـی آن ، پوشـشـهای نما بر روی قابهـا قرار داده می شوند و اين پانل درون دستگاه پرس قرار داده می شود . در آخر ، فوم پلی يورتان تزريق می شود که ضمن ايجاد عايق حرارتی و صوتی ، کل اين مجموعه را به صورت قطعه ای يکپارچه در می آورد.سقفهای کاذب نيز به روش ديوارها ساخته می شوند.
پس از آماده شدن و کنترل کيفی کليه قطعات پيش ساخته ، اين قطعات بر اساس اصول استاندارد بسته بندی و به محل نصب ارسال می گردند. با استفاده از کلافهای افقی و اعضای قطری ديگر ، سيستم سازه ای سقف بصورت ديافراگم صلب درخواهد آمد، که اين خود يکی از ملزومات مقاومت سازه در برابر نيروهای زلزله می باشد . در مرحله بعدی سقفهای کاذب به خرپاها توسط پيچ اتصال می يابند پس از برپايي ساختمان ، درها و پنجره نصب می گردند.


سيـستـم تاسيـسـات الکتريکی بصورت سيم کشی روکار و در کانالهای PVC و در داخل المانهای سازه ای اجرا می شود  که بر اساس مبحث سيزدهم مقررات ملی ساختمان (تاسيسات برقی) طراحی و کنترل می گردد . پس از اجرای لوله کشی ساختمان ، کفسازی اجرا می شود و بدين ترتيب ساختمان تکميل می گردد .
* در کليه مراحل توليد و اجرا ، موارد ايمنی بر اساس مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان (ايمنی و حفاظت کار در حين اجرا) و توسط ماموران ايمنی مجرب کنترل و اجرا می گردد.
سیستم سازه ای فولادی سبك (LSF)، یك سیستم سازه ای پیشرفته براي ديوار هاي باربر بر مبناي استاندارد هاي کانادا و استراليا ميباشدكه در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تك خانه وار و چندخانوار ، ساختمانهای
مسكونی و اداری یك، دو و سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و .... دارای كاربرد می باشد. سیستم سازه های فولادی سبك (LSF) به راحتی می تواند بالاترین ضوابط استانداردهای مربوط به طراحی سازه، انرژی، مقاومت در برابر آتش و عملكرد صوتی رابرآورده نماید.
 
 
از حدود 25 سال قبل كدها و آئين‌ نامه‌هاي خاصي براي طراحي سازه‌هاي LSF تدوين شده و در تمامي كشورهاي پيشرفته دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در حال حاضر كشورهاي آمريكا، كانادا، نيوزيلند، استراليا و ... آئين‌نامه‌هاي خاص خودرا جهت طراحي و اجراي اين نوع ساختمان‌ها داشته و بكارگيري مي‌نمايند، چرا كه طراحي و تحليل اين نوع سازه‌ها با روش‌هاي معمول در طراحي سازه‌هاي فولادي متفاوت مي‌باشد. نرم افزارهاي خاصي نيز جهت طراحي و تحليل اين سازه‌ها مورد استفاده شركت‌هاي طراح قرار مي‌گيرد و اخيراً در نسخه جديد نرم‌افزار SAP، گزينه Cold Farming اضافه شده است.

 
این سیستم با توجه به ایمنی- اقتصادی- طول عمر مفید آن و.... از اوايل دهه پنجاه ميلادي در امريكاي شمالي ساخته شد و مورد توجه و استفاده قرار گرفت و. اين ساختمان ها طي چند سال به سمت اروپا گسترش يافت و هم اكنون با طي كردن سير تكميلي خود يكي از اصلي ترين روش هاي صنعتي سازي ساختمان در اروپا ،آمريكاي شمالي و آسياي جنوب شرقي به حساب مي آيد و اخیراْ حدود چند سال ميباشد كه وارد بازار ايران شده و به سایر سیستم های ساختمانی در ایران افزوده شده است و تعدادی کارخانه در ایران این مقاطع سرد رو تولید وعرضه می کند.


    سازه و زلزله
مقاوم در برابر زلزله و طوفانهای شدید با توجه به سبكي اين سازه ها و نسبت روي زلزله با وزن سازه ميتوان نتيجه گرفت كه مقدار بار زلزله اعمال شده بر روي اين ساختمان ها به مقدار قابل توجهي كمتر از سايز ساختمان هاي متداول است. همچنين احداث اين ساختمان ها در شهر هاي زلزله خيز دنيا از جمله ونكوور كانادا مؤيد استحكام اين سازه ها در برابر زلزله ميباشد.
تجربه های قبلی در طوفانها و زلزله های گذشته نشان می دهد كه سازه های LSF ، دارای عملكرد بهتری در برابر بارهای زلزله و طوفان نسبت به سیستم های ساختمانی دیگر می باشند .

 

 

 

.